Na czym polega i jak działa terapia dla par?

0
23

Jeśli czujesz że w Twoim związku narasta konflikt i nie chcesz eskalować kryzysu rozwiązaniem jest wyłącznie szczera rozmowa. Obydwie osoby powinny móc przedstawić swoje racje, podczas kiedy druga strona słucha, nie przerywa i ewaluuje wypowiedź. Aby taka rozmowa była skuteczna, obydwie strony powinny wyrażać chęć rozwiązania problemu i być otwarte na potrzeby, chęci i obawy drugiej osoby. Czasem jednak jest to zbyt trudne – para nie ma wystarczających umiejętności skutecznej rozmowy, albo konflikt zaszedł za daleko. Wtedy rozwiązaniem jest terapia dla par – u psychologa.

Kiedy zdecydować się na terapię dla par?

Udanie się na terapię dla wielu par jest ostatecznym krokiem podejmowanym gdy nie potrafią się porozumieć samodzielnie. Wynika tak najczęściej w przypadku gdy te osoby są dość zamknięte w sobie, mają trudności z wyrażaniem emocji lub wczuwaniem się w potrzeby drugiej osoby, lub gdy nastąpiła jakaś sytuacja kryzysowa.

Najczęstszymi powodami na skorzystanie z terapii dla par jest potrzeba pomocy w rozwiązaniu problemów w relacji z którymi nie może sobie para poradzić; sytuacje mocno kryzysowe, takie jak zdrada czy widmo rozwodu; chęć poprawy ogólnego poziomu relacji i zbliżenia się na nowo; trudności wynikające z nowej sytuacji dla jednej lub obu osób, takie jak pojawienie się dziecka, śmierć bliskiej osoby czy przeprowadzka.

Jak wygląda terapia dla par?

Sesja terapii dla dwóch osób trwa dłużej niż w przypadku jednej – zazwyczaj powinna obejmować około 90-100 minut. Jej celem jest znalezienie powodów konfliktu oraz sposobów na jego rozwiązanie. Drugim celem jest zacieśnienie więzi i nauczenie pary prowadzenia odpowiedniego dialogu, tak aby następne problemy w przyszłości mogły być rozwiązane na spokojnie.

Pomoże wam psycholog. Bielsko-Biała i Katowice oferują swoją pomoc

Trudno jest znaleźć dobrego specjalistę, jednak warto szukać. Jeśli konkretny lekarz nie wzbudza zaufania Twojego lub Twojego partnera, poszukajcie kogoś innego. Aby terapia odniosła skutek, liczy się wasze zaangażowanie i dobry psycholog. Bielsko-Biała, Katowice i inne śląskie miasta mają wielu specjalistów, którzy są gotowi nieść pomoc parom w potrzebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here