Gdzie z maluchem na wycieczkę? Oto 3 tatrzańskie szlaki!

0
70

Pewnie nie raz szukałeś idealnego miejsca na weekendowy odpoczynek z małym dzieckiem. Mamy dla ciebie propozycje trzech idealnych szlaków, które pokocha każdy mały wędrowiec!

Zacznij od noclegu blisko szlaku

To ważny element każdego wyjazdu w góry z maluchem. Jeśli pamiętasz czasy, kiedy byłeś mobilny i żadna odległość nie była dla ciebie wyzwaniem, pamiętaj, że to już minęło. Teraz ważne jest zagwarantowanie dobrego miejsca noclegowego, które pomoże odpocząć dziecku po trudach wędrówki. Dzięki temu zrównoważysz atrakcje, a mały wędrowiec jeszcze chętniej wróci na kolejną górską wycieczkę. Gdzie szukać miejsca do spania? Najlepiej, jak najbliżej atrakcyjnego szlaku. Oferta w polskich górach jest zróżnicowana, a turyści wybierają wsie i miejscowości, zlokalizowane blisko szlaków: Kościelisko, Bukowinę Tatrzańską czy oczywiście Zakopane. Apartamenty, pensjonaty, schroniska – w stolicy polskich gór jest w czym wybierać! Zastanów się, jakiej formy wypoczynku potrzebujesz i wybierz to co najlepsze dla ciebie.

Dolina Chochołowska

Idealne miejsce, by zapoznać małego wędrowca z pięknem polskich gór. Dolina przyciąga zwłaszcza w porze wiosennej, kiedy na Polanie Chochołowskiej pojawiają się pierwsze krokusy. Biało-fioletowe łąki w połączeniu ze świeżą, soczystą zielenią dają sielankowy obraz, który na długo zapada w pamięci. Krokusowy dywan na pewno będzie atrakcją także dla najmłodszych. To co ważne, dolina, choć wygląda niepozornie, nie jest najłatwiejszą trasą do przejścia. Wynika to z długości szlaku. Nawet wprawieni piechurzy potrzebują na jej pokonanie około dwóch godzin. Dlatego zadbaj o odpowiednie nosidło ergonomiczne, specjalny wózek lub upewnij się, że kondycja twojego dziecka jest wystarczająca, by pokonać tak duży dystans. Dobrym rozwiązaniem pośrednim (dla nieco starszych dzieci) jest też wynajęcie roweru. Zwłaszcza w drogę powrotną, może to być znakomity sposób na szybsze dotarcie do parkingu, a przejażdżka rowerem sama w sobie będzie niezapomnianą atrakcją.

Dolina Kościeliska

Pięknie położony szlak, wije się w głąb polskich gór do Schroniska na Hali Ornak. Dodatkowym walorem trasy jest możliwość odbicia na znajdujący się około 20 minut od głównej ścieżki, Smreczyński Staw. To miejsce magiczne, wychwalane przez Kazimierza Przerwę-Tetmajera, w jego tatrzańskiej poezji. W odróżnieniu od Doliny Chochołowkiej, przejście Kościeliskiej jest nieco trudniejsze, a liczba przewyższeń choć nadal minimalna, jest nieco większa.

Rusinowa Polana

Kojarzysz pocztówki z widokiem Tatr? Jest bardzo prawdopodobne, że widoczne na nich zdjęcie zostało wykonane na Rusinowej Polanie. To miejsce z fantastycznym widokiem na całe pasmo. Trasa na polanę jest też łatwa do pokonania. Tuż przy niej znajduje się malowniczy, drewniany kościółek, w którym regularnie odbywają się Msze Święte. Dla dzieci specjalną atrakcją będzie możliwość skosztowania wyrabianych w hali serów.

Pamiętaj o jedzeniu i wodzie!

Wyprawa z małymi dziećmi w góry zawsze generuje szereg obowiązków, których należy dopilnować. Są jednak dwa najważniejsze: zabierz na szlak sporo wody i rezerwę energetyczną w postaci wysokokalorycznych batonów czy wartościowych kanapek. Dobrze sprawdzą się też orzechy włoskie, a ze słodkości krówki lub chałwa. Tak zaopatrzeni możemy spokojnie ruszyć w trasę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here