Rozbieramy tachimetr na części pierwsze. Z czego się składa?

0
180

Tachimetr to urządzenie, które znajdziemy w niemal każdym sklepie geodezyjnym. Służy do pomiaru kątów poziomych, pionowych oraz odległości. Jego budowa jest stosunkowo skomplikowana. Warto ją jednak poznać, by sprawnie i szybko używać urządzenia. Tachimetry dostępne są w każdym sklepie geodezyjnym, także w Internecie, jak np. na stronie sklepu Geomatix.

Wyświetlacz i pion laserowy

Ten pierwszy składa się z czterech linii po dwadzieścia znaków. Do czego one służą? Trzy pierwsze przeznaczone są na wyniki pomiarów, a w ostatniej, dolnej wyświetlane są opisy klawiszy funkcyjnych. Ich działanie jest zależne od trybu pomiaru. Co do pionu laserowego, warto zwrócić uwagę na intensywność działania lasera. Jednocześnie należy go dobrze wycentrować, co z reguły nie jest trudne. Również własnoręcznie możemy ustawić ostrość tachimetru, tak aby punkt lasera był widoczny w każdych warunkach.

Czujniki temperatury

To jeden z najbardziej istotnych a zarazem najczulszych elementów tachimetrów. Każda zmiana ciśnienia i temperatury może determinować wyniki pomiaru. Dlatego niewłaściwie działanie czujnika może być prostą drogą do popełnienia błędu. Za sprawą wbudowanych sensorów temperatury i ciśnienia atmosferycznego tachimetry mogą rejestrować zmieniające się warunki pogodowe i i na bieżące regulować ewentualny błąd.

Wytrzymałe baterie

Z pozoru to błahostka, ale właśnie dlatego tak łatwo o niej zapomnieć. Wykorzystajmy w tachimetrze tylko baterie przystosowane do długotrwałej pracy. W zależności od rodzaju działania: czas pracy wynosi około 8 godzin dla pomiarów kątów i odległości.

Niezawodność to oszczędność

Decydując się na zakup tachimetru, zastanów się nad jego zastosowaniem. Jak często będziesz się nim posługiwał? Jeżeli jest to narzędzie, które posłuży ci w codziennej pracy, postaw na oryginał, niezależnie od jego ceny. Dzięki temu będziesz mieć pewnoś, że tachimetr będzie dobrze działała. Jeśli jednak potrzebujesz tachimetru tylko do wykonywania sporadycznych prac – dobry, używane zamiennik to także dobre rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here